1/22/13 Scorecard

On the Air

Today

Subject to change

Pro basketball

  • Orlando Magic at Detroit Pistons, 7:30 p.m., FS Detroit

College basketball

  • Michigan State at Wisconsin, 7 p.m., ESPN

Pro hockey

  • Dallas Stars at Detroit Red Wings, 7:30 p.m., FS Detroit

Sports look

Subject to change

Wednesday

Prep swimming

Rudyard, Sault Ste. Marie at Manistique, 5 p.m.

Prep wrestling

Bark River-Harris, Westwood at Munising Triangular, 6 p.m.

Newberry at Sault Ste. Marie, 5:30 p.m.

Prep gymnastics

Escanaba at Negaunee, 7 p.m.

Prep girls basketball

Negaunee at Escanaba, 7:30 p.m.

Prep boys basketball

Gladstone at Ishpeming, 7:45 p.m.

Prep girls basketball

Negaunee 48, Ishpeming 40

Summary (field goals, free throws, total points)

ISHPEMING – Spencer, 3-5-11; O’Brien, 2-1-6; Grigg, 2-4-9; T. Croley, 1-0-2; G. Croley, 4-4-12. Totals, 12-14-40.

NEGAUNEE – Blake, 1-0-3; Wilber, 3-0-6; Hakala, 3-0-6; Veale, 3-4-10; LaFreniere, 1-0-2; A. Anderson, 3-2-8; R. Anderson, 4-5-13. Totals, 18-11-48.

Score by quarters:

Ishpeming 4 12 11 13 – 40

Negaunee 13 8 11 16 – 48

FG shooting: Ishpeming, 12 of 40 (30 percent); Negaunee, 18 of 43 (41.9 percent); FT shooting: Ishpeming, 14 of 20 (70 percent); Negaunee, 11 of 19 (57.9 percent); Rebounding, Ishpeming, 19 (Jessica Spencer, 6); Negaunee, 26 (Rosalie Anderson, 7).

Superior Central 57,

Mid Peninsula 32

Superior Central 17 13 8 19 57

Mid Peninsula 5 7 10 10 32

Superior Central – Pasanen 15, Barrows 5, Coleman 4, Richmond 6, Freberg 14, Tyner 11, Trowbridge 2; FT: 9-13; F: 15; Fouled out: none; 3-point field goals: Pasanen, Richmond, Freberg, Tyner.

Mid Peninsula?- Westlund 7, Shope 6, Nummilien 5, Lancour 4, Kayser 2, Branstrom 8; FT: 9-14; F: 11; Fouled out: none; 3-point field goals: Westlund, Shope 2.

Monday’s results

Negaunee 48, Ishpeming 40

Houghton 63, Hancock 29

Chasell 49, Copper Country Christian 13

Jeffers 57, Lake Linden-Hubbell 44

Baraga 45, Dollar Bay 37

Carney-Nadeau 51, North Central 46

Bark River-Harris 61, Rapid River 18

Superior Central 57, Mid Peninsula 32

Coleman (Wis.) 51, Stephenson 31

Bessemer at South Shore (Wis.), ppd

Ironwood at Solon Spring (Wis.), ppd

Wakefield-Marenisco at Drummond (Wis.), ppd

North Dickinson at Kingsford, ppd

West Iron Co. at Norway, ppd

Prep boys basketball

Rapid River 60,

Republic-Michigamme 49

Summary (field goals, free throws, total points)

RAPID RIVER – Orth, 2-0-4; Pajnich, 1-0-3; Pearson, 8-6-23; Hardwick, 10-0-21; Morgan, 0-2-2; Evans, 3-0-7. Totals, 24-8-60.

REPUBLIC-MICHIGAMME – Lygdman, 4-0-9; Simula, 4-6-15; Kangas, 1-0-2; Antilla, 7-0-15; Koski, 4-0-8. Totals, 20-6-49.

Score by quarters:

Rapid River 11 15 18 16 – 60

Republic-Michigamme 14 7 14 14 – 49

FG shooting: Rapid River, unavailable; R-M, 20 of 57 (35 percent); FT shooting: Rapid River, 8 of 13 (61.5 percent); R-M, 6 of 8 (75 percent); Rebounding, Rapid River, unavailable; R-M, 33 (Jonatan Lygdman and Philip Koski, 10 each).

Monday’s scores

Rapid River 60, Republic-Michigamme 49

Engadine 72, Newberry 67

Wakefield-Marenisco at Watersmeet, ppd.

Prep swimming

Girls

Westwood 117,

Ishpeming-Negaunee 56

200 medley relay – WESTWOOD (Alexandra Sandlin, Miranda Roose, Faith LeRoy, Gabrielle French), 2:14.66

200 free – Liesl Flannery (I-N), 2:31.44

200 IM – Roose (W), 2:50.75

50 free – Haley Brkic (I-N), 28.01

One-meter diving – Mya Maanika (W), 175.02

100 butterfly – Miranda Hennessy (W), 1:30.56

100 free – Bertucci (W), 1:06.87

500 free – Flannery (I-N), 7:02.21

200 free relay – WESTWOOD (French, Bertucci, Emma Taras, LeRoy), 2:01.47

100 backstroke – Kendra Tervo (I-N), 1:22.70

100 breaststroke – LeRoy (W), 1L27.88

400 free relay – WESTWOOD (Natalie Tallbacka, Roose, Bertucci, Taras), 4:45.72

Boys

Ishpeming-Negaunee 96,

Westwood 77

200 medley relay – ISHPEMING-NEGAUNEE (Ricky Peterson, Payton Raeck, Zach Carlson, Arturo), 2:06.89

200 free – Peterson (I-N), 2:11.9

200 IM – Nathen Nelson (W), 2:33.60

50 free – Nathan Pohlman (W), 26.85

One-meter diving – Raeck (I-N), 215.6

100 butterfly – Carlson (I-N), 1:11.09

100 free – Skyler Dakota (W), 59.16

500 free – Peter Leppanen (I-N), 6:19.89

200 free relay – ISHPEMING-NEGAUNEE (Nault, Carlson, Raeck, Arturo), 1:49.68

100 backstroke – Peterson (I-N), 1:04.75

100 breaststroke – Dakota (W), 1:19.44

400 free relay – ISHPEMING-NEGAUNEE (Cameron Adams, Peterson, Paris, Leppanen), 4:16.69